Pianka na skuter wodny – jaką wybrać, o czym warto wiedzieć?

Jazda skuterem wodnym to znakomita zabawa. Aktywny wypoczynek nad wodą połączony z niemałą dawką adrenaliny to najlepszy sposób, jaki można wymarzyć sobie na spędzenie popołudnia, weekendu, a nawet całego urlopu. Jednak aby zabawa ta dawała jak najwięcej frajdy i była bezpieczna, należy odpowiednio się do niej przygotować. Pianka na skuter wodny jest jednym z tych elementów, które zdecydowanie polecamy miłośnikom tego sportu wodnego. Czy jest ona niezbędna wyłącznie w chłodniejsze dni, czy piankę na skuter wodny warto założyć także w upalny dzień? Jak wybrać odpowiedni model?

Pianka na skuter wodny – kiedy trzeba ją zakładać?

Pianka na skuter wodny jest obowiązkowym elementem wyposażenia, gdy planujemy pływać w chłodniejsze dni. Jesienią i wiosną nie sposób uprawiać jakichkolwiek sportów wodnych, nie będąc ubranym w odpowiedni kombinez, który zapewnia komfort cieplny. Jednak i w ciepłe dni warto założyć piankę na skuter wodny. Jest to polecane szczególnie tym osobom, które pływają na zbiornikach wodnych z zimną wodą, osobom, które planują ćwiczyć trudne triki, a także w wietrzną pogodę czy na dłuższą wycieczkę. Pamiętajmy, że mimo wysokich temperatur, rozwijana prędkość w połączeniu z wiatrem i zimną wodą mogą znacząco wychłodzić nasz organizm.

Ponadto pianka na skuter wodny stanowi także barierę w przypadku upadku do wody. Każdy, kto ćwiczył skakanie do wody na główkę i doświadczył skoku na klatkę piersiową, wie, że nie jest to przyjemne doświadczenie. Podobnie można odczuwać upadek do wody – a im wyższa prędkość, tym będzie on boleśniejszy.

Jak wybrać odpowiednią piankę na skuter wodny?

Zdecydowana większość pianek do uprawiania sportów wodnych wykonana jest z neoprenu. To materiał, który najefektywniej łączy pożądane cechy: termoochronę, komfort i cenę. W przeciwieństwie do takich sportów wodnych, jak windsurfing czy kitesurfing, jazda skuterem wodnym nie wymaga tak grubego kombinezonu – zdecydowanie rzadziej ląduje się bowiem w wodzie pływając skuterem wodny niż na desce. Z tego powodu pianka na skuter wodny będzie nieco cieńsza i bardziej przewiewna niż te, które stosuje się przy uprawianiu innych sportów wodnych.

Grubość powinna być oczywiście dostosowana do warunków atmosferycznych i temperatury wody. Przyjmuje się, że latem wystarczy pianka na skuter wodny o grubości 2 mm, z kolei jesienią i wiosną powinna mieć ona 6 mm. Latem możemy pozwolić sobie również na piankę w wersji short – z krótkimi nogawkami i rękawkami. Poza upalnymi dniami pianka na skuter wodny zdecydowanie powinna być długa.

Aby pianka na skuter wodny dobrze wywiązywała się ze swojego zadania, musi być dobrze dopasowana. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na model – dostępne są pianki dla kobiet i dla mężczyzn, a różnice w kroju są odczuwalne. Dzięki dopasowaniu do anatomii naszego ciała, komfort będzie zdecydowanie większy. Pianka na skuter wodny musi być także dopasowana do naszego wzrostu i naszej postury. Im lepiej będzie ona przylegać, tym większy komfort cieplny zapewni. Musi być więc ona przylegająca do ciała, szczególnie przy szyi, nie można jednak krępować naszych ruchów. Jeśli planujemy dłuższą przygodę ze skuterami wodnymi, warto zainwestować w piankę na skuter wodny lepszej jakości. Wówczas będzie ona bardziej elastyczna i wygodna, mimo grubszej warstwy neoprenu.

Odpowiednio dopasowana pianka na skuter wodny to element wyposażenia, w który warto zainwestować – bez względu na to, czy posiadamy własny skuter czy korzystamy z wypożyczalni skuterów wodnych.