Czy w Polsce wymagane są uprawnienia na skuter wodny?

Jazda skuterem wodnym to znakomita zabawa! Zapewnia moc adrenaliny, pozwala poczuć wolność i jest znakomitym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu nad wodą. W naszej wypożyczalni skuterów wodnych dostępne są maszyny dla miłośników mocnych wrażeń, jak i dla osób szukających spokojniejszej formy zwiedzania Zalewu Zegrzyńskiego. Czy osoby pływające na skuterach wodnych powinny posiadać uprawnienia?

Uprawnienia na skuter wodny – co mówią przepisy?

Skuter wodny – według przepisów – klasyfikowany jest jako mały statek o napędzie mechanicznym, z przeznaczeniem do wykonywania ślizgów lub ewolucji na wodzie, przeznaczony do przewozu jednej osoby lub kilku osób. Rzeczywistość pokazuje, że skutery wodne wyposażone są w silniki o mocy co najmniej 10 kW, a najczęściej jeszcze większej. Oznacza to, że są to maszyny mocniejsze od niejednego motocykla.

W związku z tym w Polsce wymagane są uprawnienia na skuter wodny – jest nim patent sternika motorowodnego. Czy warto odbyć kurs i zdobyć taki patent?

Jak zdobyć uprawnienia na skuter wodny?

Oczywiście, że warto! Po pierwsze zgodnie z prawem tylko osoby z uprawnieniami na skuter wodny powinny kierować taką maszyną. W przypadku kontroli brak stosownego patentu wiąże się z mandatem w wysokości 500 zł.

Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto zdobyć uprawnienia na skuter wodny. Przede wszystkim podczas kursu patentowego uczymy się podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pozwalają nam znacząco zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych zdarzeń na wodzie – jest to ważne zarówno z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych osób. Ponadto instruktor na kursie nauczy nas panować nad maszyną, co zdecydowanie ułatwi szlifowanie naszych umiejętności jazdy skuterem wodnym. Dowiemy się także, jak pływać, gdzie pływać, a gdzie pływanie skuterem wodnym jest niedopuszczalne.

Aby zdobyć uprawnienia na skuter wodny, wystarczy wziąć udział w jednodniowym kursie – takie organizowane są również na Zalewie Zegrzyńskim. Zwiększenie bezpieczeństwa, podstawowe umiejętności na start to główne atuty odbycia takiego szkolenia i zdobycia patentu.

Leave a Comment