Wodowanie skutera wodnego – jak zrobić to dobrze?

Wodowanie skutera wodnego pozwala na bezpieczne rozpoczęcie przygody na wodzie. W sytuacji, gdy klient wybiera usługę wypożyczenia skutera z dostawą pod hotel, odpowiedzialny jest on za zwodowanie maszyny. Dlatego podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić wodowanie skutera wodnego.

Wodowanie skutera wodnego tylko na slipach

Slipy to wyznaczone i specjalnie przygotowane miejsce do wodowania skuterów wodnych i innych jednostek pływających. To równia pochyła, która umożliwia dostarczenia skutera na przyczepce. Warto pamiętać, że od 2018 roku obowiązuje nas Prawo wodne, które zabrania wodowania skuterów wodnych w innych miejscach, nawet jeśli podczas wodowania nie niszczylibyśmy roślinności. Od 2018 roku wodowanie skutera wodnego możliwe jest więc wyłącznie na slipach.

Jak powinno przebiegać wodowanie skutera wodnego?

Wszystkie firmy, oferujące wynajem skuterów z dostarczeniem ich do hotelu, przywozi je na specjalnej przyczepce. Z tą przyczepką klient udaje się do wybranego slipu. Następnie – po uprzednim odłączeniu oświetlenia w przyczepce – należy podjechać tyłem do wody i gdy przyczepka zaczyna do niej wjeżdżać, a kadłub skutera zanurzać się w wodzie, stajemy i wypychamy skuter na wodę. Jeśli boimy się zbyt blisko podjeżdżać samochodem (np. gdy mamy obniżone zawieszenie), możemy ręcznie doprowadzić przyczepkę ze skuterem. W analogiczny sposób – z wykorzystaniem wyciągarki na przyczepce – wciągamy skuter na przyczepkę.

Ważnym punktem wodowania skutera wodnego jest również zabezpieczenie przyczepki przed kradzieżą. Oprócz rozwiązań udostępnionych przez samego producenta takich przyczepek oraz wypożyczalnię skuterów wodnych, warto we własnym zakresie zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, samochód parkujemy tak, by za przyczepką znajdowała się przeszkoda, uniemożliwiająca kradzież przyczepy, np. drzewo.

Życzymy udanej zabawy!

Leave a Comment